عندى مجموعة شركاء لانتاج مجموعة منتجات غذائيه
الشركاء هم ( أ,ب,ج,د,ه,و,ز,ح )
نسبة مساهمة راس المال كالتالى ( أ= 40%,ب=10%,ج=12.5%,د=12.5%,ه=12.5%,ز=لاشى ,ح =لاشىء)
اما نسبة الموزعين منهم ( من الشركاء الممولين ) كالتالى
(أ= لاشىء,ب =لاشيء ,ج=2%,د=5%,ه=5%,و=5%,ز=1%,ح=2%) مع العلم لن عمولة التوزيع هى 20%
بمعنى ان لو ان ايراد السلعه فى القليوبيه وفى الجيزه =3000 جنيه
فان عمولة التوزيع هة 3000*20%=600 جنيه يتم توزيعها على الموزعين كل منهم على حسب نسبته كالتالى
عمولة ج= 3000*2%=60
عمولة د=3000%5%=150
عمولة ه = 3000*5%=150 وهكذا
او بطريقه اخرى
نسب الموزعين هى 100% بس نغير النسب ليكون نسبة ج= 10%, د=25% , ه=25%,و=25%
اذا ً نفس النتيجه السابقه لو قلنا
عمولة الموزع ج = 600*10%=60
عمولة الموزع د=600*25%=150
عمولة الموزع ه =600*25%=150
عمولة الموزع و=600*25%=150
عمولة الموزع ز=600*5%=30
عمولة الموزع ح =600*5%=30
وبعد كل ده عاوز اوزع صافى الايراد على الشركاء كاتاللى
3000( مبلغ الايراد ) - 600( مبلغ العموله )=2400
حصة الشريك أ= 2400*40%=960
حصة الشريك أ= 2400*10%=240
حصة الشريك أ= 2400*12.5%=300
حصة الشريك أ= 2400*12.5%=300
حصة الشريك أ= 2400*12.5%=300
حصة الشريك أ= 2400*12.5%=300
انا مش عارف اعمل الحكايه دى اذاى دى عامله ذى المتاهه
اتمنى من الاخوه جميعاً التكاتف و حل هذه المعضله
اخوكم حماده
gate2000@hotmail.com